16 czerwiec 2023

Łeba

zdjęcie: Łeba / https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:%C5%81eba#/media/File:%C5%81eba-hotel_Neptun.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:%C5%81eba#/media /File:%C5%81eba-hotel_Neptun.jpg
Łeba to niezwykłe miejsce, które przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Położona nad Bałtykiem, ta nadmorska miejscowość w Polsce oferuje wiele atrakcji i powodów, dla których warto ją odwiedzić.
REKLAMA

Tego szukamy w Łebie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Łeba, pogoda Łeba, kamera Łeba, Łeba nocleg, wydmy Łeba.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łebie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Miejscowość leżąca przy ujściu rzeki Łeby, mająca swój rodowód sięgający XIII wieku, od samego początku nie stanowiła obiecującej perspektywy. Przede wszystkim przeciwnościami były siły natury, które działały na nie niekorzystnie. Otchłań otwartego morza, które nacierało na południowy brzeg, uniemożliwiało budowę portu. Rzeka cyklicznie zalewała tereny, przesuwając swoje koryto w kierunku zachodu i stwarzając zagrożenie dla istnienia osady. Dodatkowo, wędrujący piasek z wydm mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od Bałtyku stanowił wroga mieszkańców, zasypując pola uprawne, ulice i zagłębiając domy.

Historia Łeby nie była łaskawa dla tego miasteczka, które znajduje się przy ujściu rzeki Łeby. Już od samego początku miało ono trudności. Początkowo Łeba prawdopodobnie należała do jednego z przedstawicieli rodu Święców, którzy umocnili się w tej części Pomorza na przełomie XIII i XIV wieku. Jednak w 1309 roku całe Pomorze Gdańskie, w tym Łeba, dostało się pod panowanie Zakonu Krzyżackiego, przy czym Święcowie odegrali znaczącą rolę w tym procesie. Obie strony zostawiły swoje ślady w herbie Łeby. Herb ten zawiera rybo-zwierza (lub rybo-psa), który był symbolem możnego rodu, oraz krzyż, symbol Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny i jednocześnie znak zakonnego państwa. Rybo-zwierz, będący połową gryfa i połową ryby, jest identyczny z herbem Pobędz w heraldyce szlacheckiej. Te elementy znalazły się w pieczęci miasta Lebemunde, co oznacza "Łeba ujście", ponieważ miasto pierwotnie nosiło taką nazwę. Pieczęć została wykonana krótko po nadaniu Łebie praw miejskich na wzór Lubecka w 1357 roku przez komtura gdańskiego Wilhelma von Baldershaima. Ta pieczęć, używana przez wieki, ugruntowała herb miasta, choć z biegiem czasu jego znaczenie całkowicie zatarło się. Zwierzchność Święców wygasła, być może już w momencie nadejścia Krzyżaków, a ci ostatni ostatecznie utracili kontrolę nad ujściem Łeby po wojnie trzynastoletniej. Później miasteczko podzieliło losy Ziemi Lęborskiej, która była lennem książąt zachodniopomorskich, a po śmierci Bogusława X na krótko znalazła się pod bezpośrednim panowaniem królów polskich. W 1657 roku przeszła w ręce Brandenburgii, a następnie pruskich spadkobierców. W życiu codziennym wielu pokoleń mieszkańców Łeby zmaganie się z nieprzyjazną naturą stało na pierwszym miejscu. Kroniki odnotowują ogromne powodzie w latach 1396, 1441, 1467 i 1497. 11 stycznia 1558 roku potężna burza na Bałtyku spowodowała powódź, która spowodowała ogromne zniszczenia, co skłoniło mieszkańców do budowy nowego miasta około 2 km na południowy wschód od poprzedniego. W 1570 roku kolejne natarcie morza zmusiło ostatnich mieszkańców do przeniesienia się do nowej Łeby, a opuszczone domostwa zostały wkrótce całkowicie pochłonięte przez piasek wydmowy. W 1590 roku zburzono kościół św. Mikołaja, który stał w centrum średniowiecznego miasteczka, a pozostał tylko fragment jego muru. Nawet później, pomimo oddalenia, życie w sąsiedztwie morza było trudne. Pod koniec XVIII wieku powstał plan budowy dużego portu na jeziorze Łebsko, w związku z czym przekopano kanał przez mierzeję. Jednak okazało się to nierealne na tamte czasy, ponieważ 4 marca 1799 fale morskie całkowicie zniszczyły prace, rozniosły zgromadzone zapasy drewna i wyrzuciły na brzeg statki. Łebianie byli zmuszeni zrezygnować z budowy. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zbudowano mały port morski, służący głównie rybakom, i uregulowano brzegi rzeki. Po uzyskaniu połączenia drogowego i kolejowego z Lęborkiem, Łeba zaczęła pełnić rolę letniska i kurortu.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Informacje
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łeba
13.4°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:57
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie

kiedy
2024-05-31 19:00
miejsce
Wesele, Łeba,
wstęp biletowany