reklama

Recepta na przejedzenie się w czasach pandemii

fot. nadesłane
Układ pokarmowy jest jednym z najciężej pracujących systemów w naszym organizmie. Niestrawność, wzdęcia, uczucie ciężkości to tylko niektóre symptomy jego obciążenia. Aby układ pokarmowy mógł wrócić do formy po ciężkim i tłustym zimowym jedzeniu, warto odciążyć go i przyśpieszyć proces trawienia dzięki zmodyfikowaniu nawyków żywieniowych. Wystarczy kilka zmian w sposobie odżywiania, aby na nowo poczuć się lekko.
REKLAMA
Oto kilka domowych sposobów pozwalających ograniczyć dolegliwości trawienne i znacząco poprawić własne samopoczucie:
  • Włącz do diety pokarmy najzdrowsze dla układu pokarmowego:
    • Burak – zawarte w nim betacyjaniny usprawniają proces detoksykacji w wątrobie i pobudzają wytwarzanie żółci.
    • Mięta – wspomaga trawienie, pomaga uregulować częstotliwość skurczów jelit, wspomaga wydzielanie soków trawiennych.
    • Czosnek – stymuluje rozwój dobrych bakterii, jest naturalnym środkiem przeciwpasożytniczym i antyinfekcyjnym.
    • Koper włoski – łagodzi zaburzenia gastryczne, uczucie pełności, ból brzucha i wzdęcia, przywraca prawidłową perystaltykę jelit.
    • Rukola – pobudza trawienie tłuszczów, stymuluje przepływ żółci, usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z wątroby.
    • Karczoch – zawiera kwasy kawoilochinowe, które przyśpieszają wytwarzanie żółci w wątrobie i pobudzają jej przepływ.
    • Nasiona kminku – łagodzą bolesne wzdęcia i działają lekko przeciwskurczowo, dlatego zalecane są szczególnie przy kolkach.
    • Lukrecja – zawiera kwas galicyretynowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne.
 
  • Jedz więcej błonnika
Najprostszym sposobem zwiększenia ilości błonnika w codziennym menu jest spożywanie jak najmniejszej ilości produktów przetworzonych, a najlepiej całkowite wykluczenie ich z diety. Uważaj na marketingowe pułapki: gotowe batoniki owsiane czy słodzone płatki śniadaniowe reklamowane jako produkt z wysoką zawartością błonnika, przeznaczony dla osób chcących dbać o linię, tak naprawdę są jedynie źródłem cukru. Jak najczęściej sięgaj po surowe warzywa i owocowe, wyciskaj z nich sok, komponuj sałatki i zabieraj do pracy jako przegryzkę. Błonnik zawarty w jarzynach i owocach wspomaga pracę układu trawiennego, zapewnia prawidłową perystaltykę, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy we krwi, złagodzić stany zapalne i usunąć z organizmu toksyny, a ponadto wspomaga rozwój mikroflory jelitowej.
 
  • Wybieraj świeże produkty sezonowe
Produkty naturalne to przede wszystkim lepsza wartość odżywcza. Większość producentów żywności sztucznie poprawia wygląd warzyw i owoców, aby prezentowały się atrakcyjnie i apetycznie przez cały rok. Metody te stosowane są kosztem wartości odżywczej takich produktów. Wytwarzanie żywności poza właściwym jej sezonem wymaga łamania zasad natury i stwarzania sztucznych warunków, a efektem takich zabiegów są produkty pełne pestycydów, wosków, konserwantów i innych substancji chemicznych. Naturalne, sezonowe produkty mają znacznie więcej składników odżywczych, działają odtruwająco i przeciwutleniająco. Wiosna to właśnie czas, kiedy dostępne są świeże owoce i warzywa, a także m.in. mniszek lekarski i inne gorzkie zieleniny wspierające pracę wątroby w oczyszczaniu krwi.
 
  • Postaw na jakość, a nie na ilość
Nakładaj dania na mniejsze talerze, jedz wolniej, a zamiast smażonych potraw wybierz te przyrządzane na parze lub lekko podgotowane. Zacznij od zupy lub sałatki, abyś był już w połowie najedzony, kiedy sięgniesz po ulubione dania; zjesz ich dzięki temu mniej.


Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łeba
3.7°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie