reklama
kategoria: Na Sygnale
7 marzec 2024

16-latek z Malborka śmiertelnie zatruł się czadem

zdjęcie: 16-latek z Malborka śmiertelnie zatruł się czadem / pixabay/2721311
16-letni chłopak z Malborka zmarł wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Gaz wydzielał się prawdopodobnie z piecyka gazowego w łazience.
REKLAMA

"Policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 37-letnia kobieta znalazła w mieszkaniu swojego 16-letniego syna, który był nieprzytomny" - poinformowała w czwartek rano oficer prasowa malborskiej policji st. sierż. Martyna Orzeł.

Wyjaśniła, że do zdarzenia doszło ze środy na czwartek ok. godz. 1.30 w Malborku. "Funkcjonariusze w mieszkaniu ujawnili zwłoki 16-letniego chłopca, niestety jego życia nie udało się uratować" - relacjonowała funkcjonariuszka.

Prawdopodobną przyczyną śmierci chłopca było zatrucie tlenkiem węgla. Oficer prasowy malborskiej straży pożarnej mł. asp. Mariusz Wyciszkiewicz dodał, że gaz wydzielał się z piecyka gazowego w łazience.

Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. Bezpośrednia przyczyna śmierci nastolatka będzie znana po przeprowadzonej sekcji zwłok.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych i zaklejać kratek wentylacyjnych.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łeba
13°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie