reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
4 kwiecień 2025

Takiej magii w polskim teatrze jeszcze nie było; premiera "Wicked" w Teatrze Muzycznym "Roma"

zdjęcie: Takiej magii w polskim teatrze jeszcze nie było; premiera
fot. PAP
Są projekcje, efekty specjalne i jest magia, jakiej jeszcze nigdy w polskim teatrze nie było. To nasza największa produkcja - mówił PAP reżyser "Wicked", dyrektor naczelny Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie Wojciech Kępczyński. Polska prapremiera musicalu "Wicked" odbędzie się w sobotę.
REKLAMA

"To nie jest bajka dla dzieci - to jest spektakl skierowany do wszystkich pokoleń. Opowiada o bardzo ważnych sprawach - o przyjaźni, o kwestiach politycznych, o tym, kim jest główny bohater, Czarodziej, który zarządza krainą Oz" - powiedział reżyser. "Czarodziej tworzy fałszywą propagandę, zmanipulowane myśli, złe myśli przenosi na mieszkańców Oz" - wyjaśnił Wojciech Kępczyński.

Dyrektor Romy przyznał, że "Wicked" odnosi wielkie sukcesy na świecie. "Jest na trzecim lub czwartym miejscu, jeśli mowa o zyskach z jego eksploatacji. Zresztą grany jest na nowojorskim Broadwayu od 22 lat. Podobnie, ponad 20 lat, jest grany na londyńskim West Endzie" - dodał Kępczyński. "Miał premierę w wielu krajach. Polscy widzowie w Romie zobaczą go po raz pierwszy" - podkreślił reżyser.

Wojciech Kępczyński przypomniał, że genezą powstania tego musicalu była powieść Franka Bauma z 1900 r. pt. "Czarnoksiężnik z krainy Oz". "Przypomnę, że w 1939 r. powstał wspaniały film +Czarnoksiężnik z Oz+ z wielkim przebojem Judy Garland +Somewhere Over the Rainbow+" - dodał.

"To jest musical, którego źródła tkwią w amerykańskiej popkulturze. Myślę jednak, że w Polsce również bardzo się sprawdzi" - powiedział Kępczyński. Zapowiedział, że na premierę 5 kwietnia przyjadą goście specjalni - kompozytor musicalu Stephen Schwartz i autorka libretta Winnie Holzman.

Pytany o stronę inscenizacyjną przedstawienia Wojciech Kępczyński powiedział: "To jest największa produkcja w naszym teatrze. Jako reżyser jestem otoczony wspaniałymi współtwórcami, którzy bardzo ciężko pracowali nad tym spektaklem". "Są projekcje, efekty specjalne i jest magia, jakiej jeszcze nigdy w żadnym polskim teatrze nie było" - podkreślił reżyser.

Wojciech Kępczyński wyjaśnił, że "musical +Wicked+ pokazany zostanie w polskim przekładzie w tzw. wersji non-replica, czyli takiej, która nie powtarza rozwiązań z oryginalnej inscenizacji nowojorskiej".

"Fabuła musicalu opiera się na powieści Gregory'ego Maguire'a z roku 1995 pt. +Wicked – Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu+, która z kolei inspirowana była klasyczną książką Franka Bauma z 1900 r. +Czarnoksiężnik z krainy Oz+. Musical opowiada historię, która dzieje się jeszcze przed wydarzeniami opisanymi w książce Bauma. Osią narracji jest przyjaźń między dwiema młodymi kobietami: Elfabą, która później będzie znana jako Zła Czarownica z Zachodu, i Glindą, która zasłynie jako Dobra Czarownica z Północy. Cała historia pokazana jest właśnie z ich perspektywy" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Jak zaznaczono, "fabuła odnosi się do stereotypów w postrzeganiu dobra i zła, jest też pretekstem do podniesienia kwestii relatywizmu ludzkich zachowań, hipokryzji, braku akceptacji dla odmienności oraz tematów związanych z przyjaźnią, miłością, władzą i manipulowaniem opinią publiczną".

Zespół artystyczny wyłoniono na podstawie trwającego łącznie kilka tygodni i otwartego dla wszystkich castingu, na który zgłosiło się około 600 chętnych. "Przesłuchania kandydatek i kandydatów do kilku najważniejszych ról oceniał kompozytor musicalu Stephen Schwartz i to on wskazał swoje preferencje. Również scenografia, kostiumy i tłumaczenie musiały zostać przedłożone amerykańskim autorom i właścicielom praw autorskich do akceptacji" - czytamy w informacji o spektaklu.

Światowa premiera "Wicked" miała miejsce 30 października 2003 r. w Gershwin Theatre na nowojorskim Broadwayu i tytuł ten jest tam grany nieprzerwanie do dzisiaj. Z liczbą blisko 8 tys. przedstawień "Wicked" znajduje się na czwartym miejscu listy najdłużej prezentowanych na Broadwayu musicali wszech czasów (pierwsza trójka to "Upiór w operze", "Chicago" i "Król lew"). Z kolei premiera "Wicked" na londyńskim West Endzie odbyła się w roku 2006 i również tam musical pokazywany jest do dziś (ponad 6,5 tys. przedstawień). Musical wystawiano także m.in. w Japonii, Korei, Hiszpanii, Australii, Niemczech i Meksyku.

Autorem przekładu tekstów jest Michał Wojnarowski. Teksty piosenek według libretta Winnie Holzman - Stephen Schwartz. Reżyseria - Wojciech Kępczyński. Kierownictwo muzyczne, dyrygent - Jakub Lubowicz. Scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kostiumy - Martyna Kander.

Występują m.in.: Natalia Krakowiak (Elfaba), Zofia Nowakowska (Elfaba), Maria Tyszkiewicz (Elfaba), Anna Federowicz (Galinda/Glinda), Patrycja Mizerska (Galinda/Glinda), Agnieszka Przekupień (Galinda/Glinda), Marcin Franc (Fijero), Janek Traczyk (Fijero), Barbara Melzer (Madame Maskudna), Katarzyna Walczak (Madame Maskudna), Damian Aleksander (Czarodziej), Tomasz Steciuk (Czarodziej), Joanna Gorzała (Nessaroza), Maria Juźwin (Nessaroza), Maciej Dybowski (Boq), Karol Jankiewicz (Boq), Wojciech Dmochowski (Dr Dillamond) i Przemysław Redkowski (Dr Dillamond).

Premiera "Wicked" - 5 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie.

Grzegorz Janikowski (PAP)

Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/polska-prapremiera-musicalu-wicked,80787 oraz https://wideo.pap.pl/pap-media,101/polska-prapremiera-musicalu-wicked,80786 (w wersji surowej).

gj/ miś/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łeba
1.5°C
wschód słońca: 06:08
zachód słońca: 19:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie