reklama
kategoria: Kraj
18 listopad 2023

17 nowych ratowników TOPR złożyło przysięgę nad Morskim Okiem; wśród nich jest Słowak

zdjęcie: 17 nowych ratowników TOPR złożyło przysięgę nad Morskim Okiem; wśród nich jest Słowak / fot. PAP
fot. PAP
W Tatrach nad Morskim Okiem 17 nowych ratowników TOPR w sobotę wieczorem złożyło przysięgę pójścia na pomoc potrzebującym w górach, na każde wezwanie naczelnika - bez względu na porę roku, dnia i pogodę. W szeregi górskiego pogotowia wstąpił też pierwszy raz obcokrajowiec - Słowak.
REKLAMA

Taką przysięgę, według roty ułożonej przez twórcę i pierwszego naczelnika, gen. Mariusza Zaruskiego, ratownicy składają już od 114 lat.

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof, który swoją przysięgę składał w 1982 roku powiedział, że uroczystość jest etapem wieńczącym dwa lata szkoleń.

„Przysięgający dzisiaj spędzili dwa lata na bardzo intensywnych szkoleniach. Oprócz zorganizowanych szkoleń, musieli także wykazać się umiejętnościami wspinaczkowymi, narciarskimi i jaskiniowymi. Zwieńczeniem tych wysiłków jest właśnie przysięga nowych ratowników” – mówił naczelnik TOPR. „Przysięga to odwołanie do tradycji, ślubując wypowiadamy dokładnie to, co napisał nasz założyciel Mariusz Zaruski” – dodał.

Słowa roty ślubowania TOPR brzmią: „Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy”.

W szeregi górskiego pogotowia z siedzibą w Zakopanem wstąpił także pierwszy raz obcokrajowiec. Słowak Vladimir Żilka wcześniej był członkiem Horskiej Zachrannej Służby. Kiedy ożenił się z Polką, przeprowadził się do Krakowa.

„Będę pierwszym Słowakiem w TOPR. Wszyscy musieliśmy poświęcić sporo czasu na szkolenia i dyżury. Przeszliśmy trudny egzamin na koniec, ale wszyscy dali radę. Z kolegami ratownikami dobrze się dogadujemy” – mówił Żilka.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) powstało 29 października 1909 roku - wówczas statut pogotowia górskiego został zatwierdzony przez galicyjskie namiestnictwo we Lwowie. Pomysłodawcami utworzenia tej organizacji ratowniczej byli taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz wybitny kompozytor Mieczysław Karłowicz, który nie doczekał sformowania TOPR. Śmierć 33-letniego Karłowicza w lawinie śnieżnej pod Małym Kościelcem 8 lutego 1909 r. była impulsem do formalnego powstania TOPR.

Początkowo TOPR liczył 11 ratowników, a do 1939 roku było ich 50. Dziś to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza, licząca ponad 300 zawodowych ratowników i ochotników. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łeba
5.4°C
wschód słońca: 08:08
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie

kiedy
2025-02-14 23:30
miejsce
Euphoria Club Łeba, Łeba, ul....
wstęp biletowany