reklama
kategoria: Dziecko
28 maj 2019

Prawie 60% Polaków w prezencie komunijnym daje pieniądze

zdjęcie: Prawie 60%  Polaków w prezencie komunijnym daje pieniądze / pixabay/4037366
Przystąpienie po raz pierwszy do Komunii Świętej jest dla katolików bardzo ważnym wydarzeniem. To, co najistotniejsze, dzieje się w kościele; potem przychodzi czas na świętowanie. Zazwyczaj odbywa się przyjęcie, podczas którego dziecko pierwszokomunijne dostaje prezenty. Uroczystość ta wiąże się oczywiście z wydatkami...
REKLAMA
Kasa dla młodego (młodej)

Jak wynika z badania Barometr Providenta, w 2019 r. na komunię wydamy przeciętnie 1150 zł – jest to kwota uśredniona dla organizatorów (zwykle rodziców) i gości. Wliczają się w nią koszty przyjęcia (co ciekawe, coraz częściej odbywającego się w restauracji czy wynajętej sali), ubioru i prezentów. W tym roku dzieci otrzymają najczęściej pieniądze (57% wskazań). Rzadziej – laptopy i smartfony (37%) oraz rowery (27%). Mało kto zdecyduje się na podarowanie zegarka, biżuterii bądź też książki.

Planowanie to podstawa

Skąd weźmiemy pieniądze na wydatki związane z komunią? 60% badanych przeznaczy na nie oszczędności, 40% – sfinansuje je ze środków bieżących, 4% – zaciągnie na ten cel pożyczkę albo kredyt z banku, a 3% – pożyczy pieniądze od rodziny lub znajomych.

- „Tego typu wydatki zawsze warto planować. Maj i czerwiec są okresem dość szczególnym. Mamy komunie, mamy Dzień Dziecka, mamy Dzień Matki, powoli myślimy o wakacjach, więc wpłacamy zaliczki na wyjazdy wakacyjne. Zawsze z taką świadomością warto planować rodzinny budżet, odkładać nawet najmniejsze kwoty, żeby w momencie konkretnego wydatku nie odczuć tego tak bardzo finansowo" – radzi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łeba
4.8°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łebie